Léčba

 

Ne všechna postižení kyčelního kloubu vyžadují přímo implantaci umělého kloubu. Váš lékař by měl vzít v úvahu všechny možné způsoby vhodné terapie a implantaci umělého kyčelního kloubu indikovat jako poslední řešení. Měl by se snažit odsunout operaci na co možná nejdelší dobu. V úvahu připadá zmenšení obtíží pomocí holí, protizánětlivé medikamenty a analgetika mohou rovněž do určité míry snížit bolest a zánětlivé projevy degenerativního procesu na únosnou míru.

Pravidelné kontroly u lékaře.

Lázně.

Trénování správné chůze.

 

Nácvik chůze:

Prvních šest týdnů chodí pacient o berlích a operovanou končetinu pouze pokládá. Zátěž by neměla přesáhnout 15 kg. To vše s pacientem nacvičuje zdravotní personál v nemocnici. Po uplynutí této doby je kloub rentgenologicky vyšetřen, a pokud je vše v pořádku, může být operovaná končetina postupně více zatěžována až do dosažení maximální váhy těla. Důležité je postupovat od zátěže statické, kdy pacient na končetinu pouze došlapuje plnou váhou a postupně přidávat plnou zátěž při chůzi.

Následují kontroly v intervalech 3 a 6 měsíců a rehabilitační pobyt v lázních.

Doporučené sportovní aktivity:

Každá sportovní aktivita by měla být konzultována s odborníkem. Pokud v pooperační fázi probíhá vše bez komplikací, může pacient začít s fyzickou zátěží. Nejlepší rehabilitací je plavání a cvičení v bazénu, které nejméně zatěžuje klouby. Doplňujícím sportem pak může být jízda na rotopedu.